کلبه من
کلبه من

یک مشاور املاک خوب و حرفه‌ای باشید!

میدانید که یک مشاور املاک زمانی که در این حوزه قدم گذاشته است باید رفتاری حرفه‌ای از خود نشان دهد؛ چراکه این حرفه در حوزه فعالیت‌های خدماتی طبقه‌بندی می‌شود و شرط موفقیت در آن داشتن رفتاری حرفه‌ای در مواجه با مشتریان است. مشاوران املاک از دسته افراد تولیدکننده نیستند اما این‌ها همان‌هایی هستند که با خدماتی که به مردم می‌دهند منجر شده‌اند تا در حوزه مشاغل خدماتی قرار بگیرند؛ اما اگر شما هم یک مشاور املاک هستید و خود را مشاوری خوب در نظر گرفته‌اید؛ باید بدانید که برای یک مشاور املاک خوب بودن 5 شرط لازم است…

مشاور املاکی باید شغل اولتان باشد

اینکه شغل اول شما مشاور املاک باشد یا خیر بر روی میزان فروشتان بسیار تأثیر دارد. می‌دانید که بیشتر کسانیکه در این صنف مشغول بکار هستند عموماً بازنشسته‌های سطوح کارمندی بوده و در لایه‌های پایین‌تر کسانی هستند که اغلب گروه سنی جوان داشته که یا پشت کنکور هستند و یا علاقه‌ای به درس خواندن نداشته و از پیدا کردن شغل‌های دیگر ناامید شده‌اند و به این صنف روی آورده و پشت میز نشسته و پاسخگوی مردم شده‌اند. برخی نیز از تحصیل‌کرده‌های رشته حقوق و یا مدیریت تجاری بوده که به این‌سو روی آورده و توانسته‌اند روش‌های بازاریابی خوبی را برای کار خود پیاده‌سازی کنند و در صنف کاری خود موفق باشند. یادتان باشد مشاور املاکی باید شغل اول شما باشد تا بتوانید از دل‌وجان برایش وقت گذاشته و در کار خود موفق باشید؛ در غیر این صورت شما تنها فعالیتی صوری داشته‌اید و واقعاً یک مشاور املاک خوب نیستید.

شنونده خوبی باشید نه بحث کننده خوبی!

همواره گفته‌ایم شما زمانی در جذب مشتری موفق خواهید شد که اول شنونده خوبی باشید و به‌خوبی از احساسات و تفکرات مشتری خودآگاه شوید. یاد بگیرید اول به‌خوبی صحبت‌های مشتری را بشنوید و بعد شروع به صحبت و بحث کردن در مورد مسئله‌ای کنید. هیچ‌گاه حرف مشتری را قطع نکنید و رشته کلام وی را پاره نکنید و همواره خود را در نقش یک مشاور دلسوز برای حل مشکل مشتری خود بدانید.

یاد بگیرید که شما باید برای مشتری ملک پیدا کنید نه برای ملک مشتری

همه مشاوران املاک به‌جای اینکه برای مشتری خود با توجه به نیازهایش ملکی را پیدا کنند، تلاش دارند تا برای ملک‌های خود مشتری مناسبی پیدا کنند. به هر قیمتی که شده مشتریان خود را مجاب نکنید تا ملکی که دارید را بخرند. اکثر مشاوران املاک با گفتن جملاتی همچون ملک اکازیون است»، اگر نخرید از دستتان رفته است، «طرف پول لازم شده و می‌توانید ملکش را زیر قیمت بخرید”، “قیمت‌ها شروع به بالا کشیدن کرده، باید عجله کنید”  و “بهترین آپارتمان محله را برای شما خرید کردیم” و … خریداران را ناآگاهانه برای خرید ملکی جذب می‌کنند؛ شما باید برای مشتری خود ملکی را متناسب با بودجه و شأن و منزلت اجتماعی‌شان پیدا کنید.

تنها به نفع فروشنده کار نکنید

فروش ملک از دسته قراردادهای دوطرفه‌ای است که باید معامله‌ای دو سر سود در آن صورت بگیرد. مشاوران املاک اغلب عادت کرده‌اند که به نفع فروشنده‌ها وارد عمل شوند. این مشاوران عادت دارند قیمت یک ملک را بر اساس چیزی که فروشنده می‌گوید تخمین زده و به خریدار اعلام می‌کنند و بر اساس همان قیمت‌های اعلامی از سوی فروشنده‌ها اصرار بر فروش ملک‌دارند، این‌چنین است که بازار مسکن وارد حباب قیمتی شده است. در میان بسیاری از مشاوران املاک پایین بودن سواد دانشگاهی و مدیریت قیمت‌گذاری توانسته بازار مسکن را به‌سوی حباب قیمتی بکشاند.

فقط برای پورسانت کار نکنید

بسیاری از مشاوران املاک ترفندهایی را در نظر می‌گیرند که افراد را به‌سوی میز مذاکره بکشانند؛ این مشاوران با هر دو طرف از معامله طوری صحبت می‌کنند که آن‌ها را مجاب کنند که برای خریدار تخفیف زیادی می‌گیرند و به فروشنده اعلام می‌کنند که خریدار ملک را پسندیده و باید سر زمان مشخصی به دفتر املاک بیایند. مشکل این کار اینجاست که هر دو طرف پای میز مذاکره آمده‌اند و این در حالی است که هیچ‌یک توافق نظری در مورد قیمت نهایی ندارند. در چنین شرایطی یا خریدار تحت‌فشار مجبور به قبول قیمت می‌شود و یا هیچ معامله‌ای انجام‌نشده و طرفین از بنگاه خارج می‌شوند. اگر معامله‌ای صورت بگیرد طرفین موظف به پرداخت پورسانت شده و مشاوران املاک در چنین شرایطی معامله را اتمام یافته در نظر گرفته و از پیگیری‌های بعدی خود را کنار می‌کشند!

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *